"Zanocuj w lesie"

Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Włodawa

 

W ramach programu „Zanocuj w lesie” Nadleśnictwo Włodawa wyznaczyło obszar przeznaczony do uprawniania bushcraftu i surwiwalu. Amatorzy takich form wypoczynku mają do dyspozycji niemal 1600 ha. Wyznaczony obszar znajduje się na terenie leśnictw Dobropol oraz Załucze. To doskonałe miejsce aby poczuć prawdziwą dzikość przyrody i  bliskość natury.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [link do mapy BDL] oraz z  poziomu aplikacji Mbdl [link do aplikacji mBDL] (android) lub [link do aplikacji mBDL] (iPhone), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]
  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska - miejsca w których dozwolone jest rozpalanie ogniska oznaczone są na mapie.
  3. używanie kuchenek gazowych w ramach programu „Zanocuj w lesie” w  wyznaczonym obszarze nie jest dozwolone.
  4. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed wejściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
  5. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://www.czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-turystyce
  6. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. 
  7. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronie Koła Łowieckiego „Ponowa” we Włodawie, adres witryny internetowej:  http://www.ponowa48.pl/
  8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres: wlodawa@lublin.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:tel: 606 731 467.

Prace z zakresu gospodarki leśnej w czerwcu 2024 roku, w obszarze objętym programem "Zanocuj w lesie", odbywają się w pododdziałach leśnych:

W leśnictwie Dobropol: w oddz.  -

W leśnictwie Załucze:  w oddz. 108a, 83d, 83c, 94d, 93a

Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu!

 

Nadleśnictwo Włodawa przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.