Wydawca treści
Urządzanie lasu
Plan urządzenia lasu jest podstawowym dokumentem gospodarki leśnej.
Obowiązek sporządzenia Planu Urządzenia Lasu dla lasów Skarbu Państwa wynika z art. 19 Ustawy o Lasach z dnia 28 września 1991 r.( Dz. U. z 2005 r., Nr 45, poz. 435 z późn. zm).
Plan Urządzenia Lasu jest podstawowym dokumentem gospodarki leśnej opracowywanym dla określonego obiektu (nadleśnictwa), zawierającym opis i ocenę stanu lasu oraz cele, zadania i sposoby prowadzenia gospodarki leśnej ‑ art. 6 ust.1 pkt 6 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach ( Dz. U. z 2005 r., Nr 45, poz. 435 z późn. zm.). W oparciu o Plan Urządzenia Lasu możliwe jest prowadzenie trwale zrównoważonej, wielofunkcyjnej gospodarki leśnej.
Minister właściwy do spraw środowiska zatwierdza Plan Urządzenia Lasu dla lasów stanowiących własność Skarbu Państwa decyzją administracyjną na podstawie art.22 ust 1 ustawy o lasach na wniosek Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Zgodnie z ustawą o lasach Minister Środowiska nadzoruje wykonanie Planu Urządzenia Lasu.
Udział społeczeństwa w procesie tworzenia PPUL jest zapewniony poprzez:
- ogłoszenia w BIP i lokalnej prasie o przystąpieniu do opracowania projektu planu urządzenia lasu oraz o planowanym terminie posiedzenia Komisja Założeń Planu wraz z możliwością udziału społeczeństwa w posiedzeniu Komisja Założeń Planu
- ogłoszenia w BIP i lokalnej prasie o możliwości zapoznania się z założeniami do sporządzenia projektu PUL i składania do nich uwag,
- ogłoszenia w BIP i lokalnej prasie o możliwości zapoznania się z projektem planu i składania do niego uwag,
- ogłoszenia w BIP i lokalnej prasie o możliwości udziału w Komisji Projektu Planu mającej charakter debaty publicznej.
Monitorowanie realizacji zadań Planu Urządzenia Lasu określonych w decyzji Ministra Środowiska.
Do monitorowania realizacji zadań PUL wykorzystuje się istniejący system kontroli Lasów Państwowych:
- Wydział Kontroli i Audytu Wewnętrznego w RDLP prowadzi kontrole okresowe. Kontrolowana jest cała działalność nadleśnictwa: m. in. realizacja PUL, prawidłowość wykonania zabiegów hodowlanych, działania z ochrony lasu i ochrony przyrody. Kontrole sprawdzające prowadzi przeważnie w następnym roku po kontroli okresowej – sprawdza wykonanie zaleceń kontroli okresowej. Wykonuje również kontrole problemowe.
- Inspekcja Lasów Państwowych przeprowadza kontrole problemowe oraz sprawdzające.
- Wydziały merytoryczne RDLP wykonują kontrole problemowe i kontrole bieżące w zakresie swojego działania.
- W nadleśnictwie realizacja zadań PUL kontrolowana jest wewnętrznie, bezpośrednio w każdym leśnictwie przez kierownictwo jednostki.
- Analiza gospodarki leśnej minionego okresu sporządzona na zakończenie cyklu 10-cio letniego obowiązywania planu, zamieszczona w następnym PUL, traktowana jest, jako monitoring długookresowy.
Plan urządzenia lasu powinien zawierać w szczególności:
- opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia,
- analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
- program ochrony przyrody,
- określenie zadań.
Plan urządzenia lasu wykonywany jest przez specjalistyczne jednostki na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji.
Na stronie ==> Plan urządzenia lasu zamieszczane są informacje z nadleśnictw, które są w trakcie sporządzania planu urządzenia lasu.
Został zatwierdzony Plan Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Włodawa na lata 2020-2029 wraz z prognozą oddziaływania na środowisko
Przedmiotowy plan zawiera:
- opis lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia, wg stanu na dzień 1 stycznia 2020 r., o powierzchni łącznej 22933,18 ha,
- analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
- program ochrony przyrody,
- określenie zadań dotyczących:
- etatu miąższościowego użytków rębnych w ilości 717763 m3 grubizny drewna netto,
- powierzchniowego etatu cięć w użytkowaniu przedrębnym - 10973,40 ha z szacunkowym pozyskaniem w drzewostanach przeznaczonych do użytkowania przedrębnego - 438936 m3 grubizny drewna netto,
- projektowanej powierzchni zalesień i odnowień - 2040,60 ha,
- projektowanej powierzchni pielęgnowania lasu - 14306,50 ha,
- ochrony lasu, w tym również zadań ochrony przeciwpożarowej,
- gospodarki łowieckiej,
- potrzeb w zakresie infrastruktury technicznej.