Asset Publisher Asset Publisher

Ławeczka Krystyny Krahelskiej

Uroczyste odsłonięcie ławeczki Krystyny Krahelskiej we Włodawie

30 września we Włodawie odbyły się uroczystości upamiętniające pobyt Krystyny Krahelskiej -  polskiej poetki, harcerki, pielęgniarki, etnografki, żołnierki Armii Krajowej, uczestniczki Powstania Warszawskiego, Warszawskiej Syreny, w latach okupacji niemieckiej na Ziemi Włodawskiej.

 

Podczas uroczystości odsłonięto pomnik - "Ławeczkę Krystyny Krahelskiej" na skwerze przy Włodawskim Domu Kultury, u zbiegu ulic J. Piłsudskiego i 11 Listopada. Oprócz gości i mieszkańców uczestniczyli w niej Powstańcy Warszawscy oraz przedstawiciele Szarych Szeregów.

Nadleśnictwo Włodawa przekazało oraz współuczestniczyło w posadzeniu pamiątkowego drzewka. Podczas uroczystości, obok ławeczki został posadzony buk, a na koniec wspólnie odśpiewano pieśni Polski Walczącej i Powstania Warszawskiego “Hej, chłopcy, bagnet na broń!”.

Krystyna Krahelska ps. Danuta urodziła się 24 marca 1914 roku w Mazurkach niedaleko Baranowicz. Pochodziła z typowo inteligenckiej rodziny, była poetką, harcerką, pielęgniarką, etnografką, żołnierzem Armii Krajowej i uczestniczką Powstania Warszawskiego. Oprócz tego zasłynęła z pozowania dla Ludwiki Nitschowej do słynnego pomnika Warszawskiej Syrenki (1936-1937). Podczas oblężenia stolicy w 1939 roku działała w ramach obrony cywilnej, podczas okupacji pozostała w Warszawie. Zaraz po tym pracowała w Państwowym Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego w Puławach. Uczestniczyła również w działaniach Związku Walki Zbrojnej. Tuż przed powstaniem warszawskim, w latach 1943–1944 mieszkała we Włodawie. Pracowała jako pielęgniarka oraz jako sanitariuszka jeździła do oddziałów partyzanckich i szkoliła dziewczęta do służby sanitarnej.

 

Fot. T. Orzeszko